Zostań ekobohaterem!

Od 30 marca do 03 kwietnia 2020 r. w wolnym czasie bawimy się i uczymy pod hasłem „Mali ekolodzy”.
Zostań ekobohaterem!
Czy chcesz zostać ekobohaterem?
Jeśli tak, to weź udział w proponowanych zajęciach i zabawach.
1. Na początek odgadnij, co to jest?
Można je znaleźć wszędzie.
Wszyscy je produkują.
Jest ich coraz więcej.
Większość to opakowania.
Mogą się w nie zaplątać zwierzęta.
Czasami są niebezpieczne.
Nie wolno ich palić w piecu domowym.
Mogą być z papieru, plastiku, metalu lub szkła.
Czasami brzydko pachną.
Gdy są w pokoju, to jest brudno.
Jeśli Twoja odpowiedź brzmi – śmieci, to brawo!!!
2. Czas na zabawę ruchową.
Potrzebne będą:
- plastikowe butelki,
- małe szklane słoiki,
- torebki lub woreczki foliowe,
- kule z gazet lub inne papiery.
Rozłóż przygotowane rzeczy na podłodze w niewielkiej odległości od siebie i spróbuj się między nimi poruszać. Możesz chodzić, skakać, wykonywać dowolne ruchy. Staraj się omijać rozłożone przedmioty i nie dotykać ich.
Czy jest łatwo to zrobić? Czy jest przyjemnie poruszać się wśród śmieci?
Czy śmieci przeszkadzają? Czy pomieszczenie, w którym teraz przebywasz przypomina zaśmieconą Ziemię?
Jeśli na 3 kolejne pytania odpowiedziałeś – nie, a na ostatnie – tak, to oznacza, że zdobyłeś kolejne punkty, aby stać się ekobohaterem.
Zastanów się teraz, co należy zrobić z bałaganem, który jest w Twoim pokoju. Jeżeli uznałeś, że należy posprzątać, czyli posegregować niepotrzebne rzeczy do odpowiednich pojemników, to brawo dla Ciebie. Pomyśl, jaki kolor pojemnika wybierzesz, aby dobrze posegregować śmieci. Gdy będziesz miał problem, zapytaj Rodziców lub przyjrzyj się zdjęciom poniżej.

Przejdźmy do kolejnych zadań. Możesz je zrobić w następnym dniu.
3. Zachęcam dzieci, które lubią kolorować do skorzystania z darmowych kolorowanek – Recykling https://images.app.goo.gl/DKmntJ3h2ozTHeNV8

4. Przeczytaj wiersz „Sznurek Jurka” i posegreguj śmieci w nim występujące.

Tuż za szkołą, bardzo blisko,
Było miejsce na boisko.
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany stary sznurek,
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka,
Wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach,
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Wokół są porozrzucane,
Długopisy wypisane
Stary koszyk, stos słoików
Pustych kubków moc z plastiku,
Sterta gazet rozłożona,
W nich butelka jest zielona,
Z boku papier pognieciony ,
I po mleku dwa kartony,
Połamane okulary
Obok leży od nich szkiełko
A po lodach co zjadł Jasiu
Został patyk i pudełko
Obok jakaś stara teczka
I po kremie buteleczka
Oto tak, od sznurka Jurka,
Wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na boisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.

Pojemnik żółty- …………………………….
Pojemnik zielony - ………………………………….
Pojemnik niebieski - ………………………………………..
Pojemnik brązowy - ………………………………………………….

5. A teraz uruchom swoją wyobraźnię i wykonaj pracę plastyczną „Ja – ekobohater”
z wykorzystaniem dowolnych materiałów, surowców wtórnych.
Może to być praca przestrzenna lub płaska.
Jeśli lubisz zabawy konstrukcyjne, to zbuduj bohatera z klocków.
Pamiętaj, że każde działanie przybliża Cię do uzyskania tytułu ekobohatera..
6. Na koniec wysłuchaj piosenki „Moja Planeta” w wykonaniu Majki Jeżowskiej, https://www.youtube.com/watch?v=cZ-nwKdwPc4
a potem przyjmij zobowiązanie.

Ja ekobohater zobowiązuje się:
 dbać o planetę Ziemię i moje otoczenie, w tym mój pokój,
 nie zaśmiecać środowiska,
 wyrzucać odpady do odpowiednich pojemników,
 zachęcać innych do bycia ekobohaterami.
Gratuluję, jeżeli przystąpiłeś do naszej wspólnej świetlicowej zabawy, to zostałeś ekobohaterem!!!
Pracę plastyczną będziesz mógł nam zaprezentować, gdy wrócimy do szkoły.
Kolejna porcja propozycji na wolny czas już wkrótce, dziś jeszcze propozycje gier i zabaw związanych z ekologią https://tuptuptup.org.pl/akcja-segregacja/.
Zaproś swoich rodziców i rodzeństwo do wspólnych gier.

Miłej zabawy
Bogusława Stochmiałek