E-czytanie z Ósemką- "Syzyfowe prace"
E-czytanie z Ósemką - „Syzyfowe prace”
Akcja powieści „Syzyfowe prace” rozgrywa się w II połowie XIX wieku w zaborze rosyjskim. Miejscem akcji jest elementarna szkoła w Owczarach i miasteczko Kleryków. Marcinowi Borowiczowi, głównemu bohaterowi, czytelnik towarzyszy przez cały okres dorastania.
Borowicza poznajemy jako kilkuletniego chłopca, który zostaje oddany do szkoły. Od dziecięcych kłopotów z nauką i tęsknotą za domem, przez pierwsze przyjaźnie i miłości, czytelnik dociera do problemów związanych z różnymi postawami wobec kraju znajdującego się opresji, a także ideałami i kwestią wierności im. Powieść podejmuje temat rusyfikacji w szkole i ukazuje zarówno tych, którzy walczyli z tym procesem, jak i tych, którzy mu ulegali.
Pierwsze wydanie
Stefan Żeromski opublikowana powieść w odcinkach na łamach dziennika „Nowa Reforma”w 1897 r. pod pseudonimem Maurycy Zych. Natomiast książka w całości wydana została w 1898 r. we Lwowie także pod pseudonimem.
Ocenzurowana i przygotowana do druku przez pisarza, powieść ukazała się w zaborze rosyjskim w 1909 (z datą 1910) pod tytułem „Andrzej Radek, czyli Syzyfowe prace”.
O autorze
Stefan Żeromski jest jednym z najsłynniejszych polskich twórców przełomu XIX i XX wieku. W swoich utworach często podejmował tematykę patriotyczną i nie stronił od trudnych tematów społecznych.
Linki do e-booków:
Źródło fotochromu:Biblioteka Kongresu USA:https://www.loc.gov .
Źródło: fotografia Stefana Żeromskiego: https://www.nac.gov.pl .