„E-czytanie z Ósemką”
„E-czytanie z Ósemką”.
Biblioteka szkolna proponuje listę darmowych e-booków i audiobooków.
Klasy 0-III
- Andersen H. Ch.: Syrena - https://lektury.gov.pl/lektura/syrena
Baśń opowiada historię syreny, która zachwyciła się ludźmi do tego stopnia, że zapragnęła być taka jak oni.
- Andersen H. Ch.: U króla Olch – https://lektury.gov.pl/lektura/u-krola-olch
Król Olch urządza wielką ucztę, podczas której zamierza wyswatać swoje córki i zaprasza na nią wszystkich: Kruka-Ducha ze skrzydłem przestrzelonym, starego kobolda z Dovre z synami, licha z ogonami, chochliki, kościelnego karła, upiora-konia, upiora-świnię, czarodziejów i Was, drodzy czytelnicy.
Zastanawialiście się kiedyś, jak zwierzęta postrzegają ludzi? Macie okazję się przekonać — oto baśń o tym, jak lis tłumaczył wilkowi, czemu należy bać się człowieka i co z tego wynikło.
- Grimm J. i W.:Słodka potrwa – https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/slodka-potrawa/
Problemy z zapamiętaniem hasła są starsze niż nam się wydaje i mogą doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Nie wierzycie? Przeczytajcie tę baśń.
Klasy IV-VIII
- Burnett F. H.: Tajemniczy ogród – https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/tajemniczy-ogrod/
Nikt nie nazwałby Mary Lennox, małej Angielki wychowanej w Indiach, sympatycznym dzieckiem, jednak nawet ona nie zasłużyła na los, jaki ją spotkał.
- Mickiewicz A.: Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie – https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz/
Pan Tadeusz jest najsłynniejszym dziełem Adama Mickiewicza. To spisana trzynastozgłoskowcem, zawarta w dwunastu księgach opowieść o szlachcie polskiej początku XIX wieku.
- Kipling R.: Księga dżungli – https://lektury.gov.pl/lektura/ksiega-dzungli
Wydarzenia rozgrywają się w XIX wieku, w Indiach. Autor opisał świat zwierząt w którym prawa, są o wiele bardziej sprawiedliwe i jasne niż w świecie ludzi.
- Prus B.: Katarynka - https://lektury.gov.pl/lektura/katarynka
Wydarzenia mają miejsce w XIX w. w Warszawie w kamienicy przy ulicy Miodowej. Akcja toczy się w mieszkaniu adwokata i mecenasa sztuki Pana Tomasza oraz w mieszkaniu niewidomej dziewczynki i jej matki.