Dzień w kolorze
20 kwietnia 2017 roku odbył się w naszej szkole Dzień w kolorze „BLUE”. Już od trzech lat, w kwietniu, który został ogłoszony Światowym Miesiącem Wiedzy na temat autyzmu mamy „ósemkowy” błękitny dzień. Jest to nasz ukłon w kierunku osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Tym niebieskim akcentem solidarnie łączymy się z nimi, staramy się zrozumieć ich codzienność, z którą muszą się zmagać, a także uczymy tolerancji na inność całą społeczność szkoły.
Wierzymy, że dzięki takim akcjom uda nam się zrozumieć i uwrażliwić się na autyzm, a osobom z autyzmem ułatwić życie wśród nas.
Jesteśmy szkołą, która liczy 271 uczniów, w tym 18 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (z diagnozą autyzmu, w tym zespołu Aspergera i innymi zaburzeniami). Mamy trzy klasy integracyjne, w których każdego dnia uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi spotykają się ze swoimi rówieśnikami. Współpracują ze sobą, uczą się razem, przyjaźnią, pomagają sobie wzajemnie.
Naszym obowiązkiem, obowiązkiem szkoły jest to, aby uczyć tolerancji, pokazywać uczniom prawidłowe wzorce zachowania, postępowania, a także przełamywać stereotypy społeczne.
Program uroczystości obejmował m. in.:
1. Uroczyste otwarcie sali doświadczania świata, która umożliwia stymulację polisensoryczną – wielozmysłową, zapewnia integrację sensoryczna, czyli prawidłową organizację bodźców odczuwaną za pomocą zmysłów oraz wprowadza w stan relaksacji, gwarantuje odprężenie, wyciszenie i wypoczynek.
2. Występy artystyczne.
3. Rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu plastycznego „Ja i mój niepełnosprawny kolega/koleżanka”oraz wręczenie nagród, które ufundowała pani Agnieszka Reszka z F.H.U. „Kulfon”.
4. Happening w kolorze Blue, podczas którego cała społeczność szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi z niebieskimi balonami wzięła udział
w spontanicznej zabawie na boisku szkoły.
Inicjatywa i organizacja akcji: mgr Anna Knap-Gronostaj
Współorganizowały:
mgr Dominika Kantecka, mgr Anna Wiktorowicz-Ciach, mgr Marta Krawczyk, mgr Monika Nowak, mgr Dominika Psut-Pająk, mgr Aneta Gliszczyńska